Udruženje Cult B uspješno je realizovalo projekat „Glas protiv nasilja – Mladi za medijsku pismenost“, koji je implementiran od kraja 2025. do maja 2026. godine, uz podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.
Cilj projekta bio je osnažiti djecu i mlade da prepoznaju, razumiju i adekvatno reaguju na različite oblike nasilja i medijskih manipulacija. Poseban fokus stavljen je na razvoj kritičkog razmišljanja, nenasilne komunikacije i sigurne upotrebe digitalnih tehnologija.
Tokom realizacije projekta organizovana je serija edukativnih radionica u banovićkim školama. Uz stručno vođenje edukatora, učesnici su stekli praktična znanja i vještine koje mogu primijeniti u svakodnevnom životu, s posebnim naglaskom na prepoznavanje nasilja, odgovorno ponašanje u digitalnom okruženju i razvijanje medijske pismenosti.
U okviru projekta izvedena je i višestruko nagrađivana predstava „Nema me“ Gradskog kazališta mladih Vitez. Djeca i mladi iz banovićkih škola, kao i ostali građani, imali su priliku pogledati snažnu predstavu koja govori o odnosu pojedinca i društva te podstiče razmišljanje o odgovornosti, empatiji i ulozi svakog od nas u izgradnji pravednijeg i sigurnijeg okruženja.
Realizacijom ovog projekta Udruženje Cult B dalo je doprinos prevenciji nasilja i suzbijanju govora mržnje među djecom i mladima, jačanju njihove medijske pismenosti te razvoju kulture dijaloga, međusobnog poštovanja i odgovorne komunikacije. Vjerujemo da će znanja i iskustva stečena kroz ovaj projekat imati dugoročan pozitivan utjecaj na učesnike i lokalnu zajednicu.


